Ako si vyplatiť peniaze z firmy na súkromný účet?

Blíži sa koniec roka a v podnikateľskom prostredí to znamená len jediné – treba zamerať svoju pozornosť viac na účtovníctvo a vybaviť všetko ešte pred koncom kalendárneho roka. S tým môže súvisieť aj plán, ako vyplatiť nevyplatené zisky minulých období a konečne si začať užívať zarobené peniaze a nielen ich opätovne investovať do firmy alebo ich vynakladať na prevádzku spoločnosti. Šikovní podnikatelia využívajú cestu investovania napríklad do strednodobých alebo dlhodobých investičných príležitostí, aby si o pár rokov mohli nevyplatené zisky minulých období vyplatiť na súkromný účet. Ak sa však tí šikovnejší rozhodnú investovať do startupu, svoje ťažko zarobené peniaze môžu mať už o rok. A nie je v tom žiadna „finta“.

Venujem sa účtovníctvu viac ako 30 rokov a dovolím si tvrdiť, že účtovne som mala možnosť stretnúť sa rozličnými účtovnými situáciami. Pre svojich klientov sa vždy snažím nájsť rozumné riešenie, ako rýchlo, efektívne a korektne pracovať s firemnými peniazmi, aby klientom priniesli úžitok v ich firme a dokázali ich vytrvalú prácu odmeniť aj v súkromí.

Cesta, ako si vyplatiť nerozdelený zisk minulých období

Preto ma potešilo, že mnohí sú otvorení investíciám a svetu investovania rozumejú. O to ľahšie sa mi vysvetľujú možnosti, ako investovať do startupov a podporovať mladé slovenské talenty a zároveň, buďme k sebe úprimní, sledovať aj svoje vlastné ciele – vyplatiť si zisky nevyplatených období. Startup je ideálna možnosť, vďaka ktorej môže právnická osoba zainvestovať na jeden rok s výnosom 10 % a po roku si vyplatiť investíciu a nerozdelený zisk minulých období.

Pri výplate nerozdeleného zisku minulých období musia podnikatelia zaplatiť zrážkovú daň, na ktorú si však investícia zarobí sama.

Prečo hovorím, že máte možnosť podporovať slovenské mladé talenty? Pretože exkluzívne prostredníctvom Salve Group máte možnosť investovať do startupu Simplicity – aplikácie dvoch mladých Slovákov Juraja Gaga a Andreja Krúpu, ktorí sa rozhodli prepojiť samosprávy (vedenie obcí a miest) s obyvateľmi a prostredníctvom jednoduchej a intuitívnej aplikácie podporiť efektívnu a rýchlu komunikáciu vedenia obcí a miest so svojimi občanmi. Táto mladá dvojica má pred sebou sľubnú kariéru – ich aplikáciu používa viac ako 80 obcí a miest na Slovenku, 40 amerických miest a na začiatku októbra 2022 sa im podarilo získať pre svoj projekt aj mesto New York. Okrem toho po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine venovali svoju aplikáciu Simplicity Vitalijovi Kličkovi, primátorovi Kyjeva, aby mohol obratom informovať svojich obyvateľov o bezpečnostnej situácii v meste.

Simplicity je startup, ktorý sa podľa finančníkov môže stať prvým slovenským jednorožcom – firmu s kapitalizáciou 1 miliardy eur.

Investícia do Simplicity je zhodnotená garantovaným výnosom 10 % ročne.

Prečo sa oplatí investovať do startupu Simplicity?
Investícia do startupu je výhodná hneď z niekoľkých dôvodov:

  • garantovaný výnos 10 % ročne;
  • k vašim peniazom z nerozdeleného zisku minulých období sa dostanete za JEDEN ROK a nemusíte čakať na investície strednodobého alebo dlhodobého charakteru;
  • podporujete slovenský startup;
  • aj Simplicity podlieha ochrane prostredníctvom Fondu ochrany vkladov;
  • vašu investíciu nemusíte konvertovať do inej meny a investičnému prostrediu rozumiete – vzťahujú sa naň slovenské zákony a zmluvy máte po slovensky;
  • na zrážkovú daň vo výške 7 % si investícia zarobí sama a vaše firemné peniaze, ktoré ste zarobili, si môžete vyplatiť na súkromný účet.
Som Gabika Jurečková a účtovníctvu sa venujem viac ako 30 rokov, z toho viac ako dekádu aj finančnému poradenstvu.