Ako uchrániť svoje peniaze pred infláciou?

Ako uchrániť svoje peniaze pred infláciou, sa pýta veľa ľudí, no len málokto sa naozaj o túto tému skutočne zaujíma a rieši ju. Chcete porozumieť tomu, ako neprísť o peniaze, ktoré ste si prácne našetrili? V takom prípade čítajte ďalej.

Zlato je tu odnepamäti. Starovekí Egypťania sa pochovávali v zlatých sarkofágoch, faraóni na sebe nosili zlaté doplnky ako symbol moci a bohatstva. Už naši predkovia vedeli, že sa oplatí svoj majetok uchovávať v zlate. Dôležitým faktorom zlata bola jeho dlhá trvácnosť, nedostatok a hlavne nemožnosť duplikovať ho.

Čo je to ten uchovávateľ hodnoty?

Hodnota zlata rastie exponenciálne. To znamená, že keď si pozriete graf hodnoty zlata v dlhodobom horizonte, cena zlata neustále rastie. Aj keď môže mať krátkodobé výkyvy, z dlhodobého hľadiska zlato stále rastie. V týchto takzvaných cykloch cien je dobré ho prikupovať, aby ste ho vedeli viac nahromadiť. Povedané laicky, rozmnožiť.

Zlato už nie je len pre vyvolených

Ak sa ľudia pozrú na hodnotu zlata, povedia si, že si ho nemôžu dovoliť. No málokto vie, ako si ho zabezpečiť už od 25 eur mesačne. Môžete tak sporiť po malých čiastkach, a ak sa vám vyzbiera na jednu uncu, jednoducho si ju necháte zaslať domov. Do bezpečia priamo k vám.
Táto stratégia je vhodná pre každého, kto nemá s investovaním do zlata veľa skúseností.

V neposlednom rade, pre malých investorov je výborné, ak takto kupujete zlato priebežne a vyhnete sa nevýhodných nákupov na vyšších cenách. V podstate si priemerujete zakúpenú cenu zlata.

Aké sú ďalšie výhody investovania do zlata?

Okrem toho, že nepotrebujete veľký kapitál, má zlato tieto výhody:

  • predstavuje dlhodobú ochranu majetku;
  • je uchovávateľom hodnoty v čase inflácie;
  • stávate sa vlastníkom fyzického zlata;
  • ste o krok napred pre ostatnými, ktorí vôbec nesporia;
  • dokážete prostredníctvom neho diverzifikovať svoj majetok;
  • kdekoľvek na svete ho viete vymeniť, či už za peniaze, alebo iný tovar;
  • má garanciu spätného výkupu;
  • neplatíte zaň daň.

Bezpečnosť pri kúpe zlata

Počas pandémie a následnej vojny na Ukrajine mnoho ľudí hľadalo riešenie, ako ochrániť svoje financie. Či už budete zlato nakupovať vo veľkom, alebo ako sporiaci program, dajte si záležať, kto vám pomôže nákup zlata zabezpečiť. Takýto drahý kov sa nekupuje na Bazoši alebo iných nedôveryhodných platformách, kde môžete o financie aj následne prísť.

Slovenská legislatíva zlato nereguluje, to znamená, že nepodlieha takej kontrole ako iné formy investovania. Je preto dôležité sa poradiť so spoľahlivým finančným poradcom.

Zlato tu bude aj o storočie

Vždy je ten správny čas začať investovať do zlata. Bude tu o rok, o 10 rokov, o 100 rokov. Dnes dostanete za zlato viac peňazí ako v minulosti.

Najlepším riešením je mať investované v zlate okolo 5 až 8 % majetku.

Zabezpečíte si tak do budúcnosti pokojnejší spánok, v neposlednom rade si poďakujete, že ste niečo pre seba urobili.

Som Gabika Jurečková a účtovníctvu sa venujem viac ako 30 rokov, z toho viac ako dekádu aj finančnému poradenstvu.