Vaše peniaze na sporiacom účte zarobia ročne na 3 biele rožky

Akým úrokom sa zhodnocujú vaše peniaze na sporiacom účte vo vašej banke? Len pre zaujímavosť vám odporúčam pozrieť si váš najbližší výpis z účtu. Myslím si, že viac ako 0,03 % úrok to nebude, to je „strop“, čo bežné slovenské banky klientom na sporiacich účtoch ponúkajú. Keď sa vám priemerne vašich 1000 eur úročí úrokom 0,02 % mesačne, ročne zarobíte vďaka úrokom na sporiacom účte na tri biele rožky.

Možno krútite hlavou a nechce sa vám veriť, možno ste si vedomí, že to je naozaj tak. Nehovoriac o tom, že za vedenie bežného účtu zaplatíte banke ročne v priemere 60 eur (pri priemernej platbe 5 eur/mesačne za vedenie účtu).

Čo keď vám prezradím, že vašich 1000 eur dokáže zarábať s garantovaným výnosom 8 %, takže ročne vaša tisícka zarobí 80 eur, pokryje tak všetky ročné poplatky banke a ešte vám zostane 20 eur na príjemnú masáž?

Investovanie je dnes jeden zo spôsobov, ako dokážete vaše peniaze zhodnotiť.

Investovanie je cesta, o ktorej ste už určite počuli. Ale rozumiem vám, že ste skeptickí. Mnohí sa, navyše, v investovaní nevyznajú, preto sa takýmto možnostiam radšej oblúkom vyhýbajú.

To je škoda, pretože sa oberajú o peniaze.

Nemusíte rozumieť všetkým podielovým fondom, akciám, forexu. Zarobíť vám dokážu Slováci. Úspešný technologický start up Simplicity, ktorý je na najlepšej ceste stať sa prvým slovenským jednorožcom (jednorožec v ekonomike je spoločnosť s celkovou kapitalizáciou (majetkom) v hodnote 1 miliardy eur) ponúka garantovaný výnos 8 % ročne. To znamená, že v priebehu jedného roka vašu tisícku zhodnotí o 80 eur.

Prečo na lepšie úroky nestačí terminovaný vklad v banke?

Porovnajme si investíciu do startupu s termínovaným vkladom, ktorý vám banka ponúka – zámerne ponúkam porovnanie s termínovaným vkladom, pretože aj na tomto účte nevyberáte peniaze vopred stanovené obdobie, aby ste získali úrok. Avšak, priemerné úroky na terminovaných vkladoch v slovenských bankách sa v súčasnosti pohybujú na úrovni 2-3 % ročne. Vaša tisícka na terminovanom vklade tak narastie o 20, maximálne 30 eur.

Investícia s garantovaným výnosom (garntovaný znamená, že je istý – rovnako vám ho garantuje banka na termínovanom vklade) v Simplicity pritom podporuje mladých Slovákov, ktorí prepájajú samosprávy s obyvateľmi prostredníctvom aplikácie. Túto aplikáciu používajú slovenské mestá a obce, ako prví začali túto aplikáciu používať na Slovenku v mestskej časti Bratislava-Záhorská Bystrica, dnes vďaka Simplicity komunikujú úrady so svojimi obyvateľmi v 80 slovenských mestách, v ukrajinskom Kyjeve, v americkom New Yorku a ďalších 40 mestách v USA. Za týmto úspešným startupom stoja Slováci Juraj Gago a Andrej Krúpa, ktorí sa dostali aj do prestížneho rebríčka Forbes 30 pod 30.

Kde mám garanciu, že o svoje peniaze neprídem?

Výborná otázka! Aj banka môže skrachovať (spomeňme si na prípad Devín banky, kde odškodňovanie klientov prebiehalo dlhé roky po jej krachu), ale poviete si, že je to menej pravdepodobné ako nejaký startup, ktorý nikto nepozná. Omyl. Konkrétne startup Simplicity poznajú a spoznávajú investori po celom svete a má dôveru IT investorov nielen na slovenskom, ale aj v zahraničí. Dôkazom je majetok šplhajúci sa takmer na jednu miliardu eur. Navyše, aj táto spoločnosť poskytujúca investičnú príležitosť podlieha pod reguláciu Národnej banky Slovenska a investície do výšky 50 000 eur chráni Fond ochrany vkladov.

Porovnanie úrokov na sporiacom, termínovanom účte a pri investovaní

Sporiaci účet v banke
priemerný úrok 0,02 % mesačne, teda 0,24 EUR ročne
1000 EUR – na konci roka máte 1000,24 EUR

Terminovaný účet v banke
priemerný úrok 2 % ročne
1000 EUR – na konci roka máte 1020 EUR

Simplicity
garantovaný výnos 8 % ročne
1000 EUR – na konci roka máte 1080 EUR

Investíciu do Simplicity vám rada exkluzívne sprostredkujem. Moje kontakty

Som Gabriela Jurečková a účtovníctvu sa aktívne venujem už 30 rokov, viac ako dekádu sa zaoberám finančným poradenstvom a pre klientov riešim rodinné a firemné financie.